Sinun on kirjauduttava sisään tai rekisteröidyttävä saadaksesi ilmoituksia kun uusia kursseja on saatavilla tässä kurssikategoriassa.
Eläinlääkärissä käynnit helpommaksi, 4 kerran yksilöohjaus
Nämä kurssit on rakennettu yhteistyössä Eläinklinikka Huiskuhännän
kanssa ja toteutetaan klinikan vastaanottotiloissa. Jokainen koira joutuu elämänsä aikana käsittelytilanteisiin ja
eläinlääkäriin. Joskus kipu, stressaava
ympäristö ja ennakoimattomuuden pelko saavat koirat jännittymään ja
jopa hädissään vastustamaan hoitoa, jolloin tuntuu, että ollaan pattitilanteessa. Tällä yksilöohjauskurssilla käydään läpi koirasi tilanne ja suunnitellaan toimenpiteitä koiran hoitotoimien sujuvoittamiseksi. Kouluttajatiimissämme yhdistyy eläintenkouluttajaosaaminen sekä kokeneen klinikkahoitajan vaativienkin hoitotilanteiden tuntemus, joilla räätälöimme yksilölliset ratkaisut tilanteen helpottamiseen.
Kurssi koostuu neljästä yksilöohjauksesta, joissa koira ja omistaja tulevat 20minuutin mittaiseen yksityisopetukseen käsittely-tai hoitotoimien helpottamiseksi. Kouluttaja suunnittelee kouluksen
seuraavia askelia ja antaa koirakolle kotitehtäviä tarvittavien taitojen vahvistamiseen.
Kenelle yksilöohjaus-kurssi
sopii?
Koirakoille, joille eläinlääkärikäynnit ovat muodostuneet jännittäviksi
Kun haluat syventyä juuri teidän yksilöllisen tilanteen ratkomiseen
Tilanteisiin, joissa koiran käsittelyn harjoittelu ei jostakin syystä edisty
Koirille ja omistajille, joille ryhmätunti vieraine ihmisine ja koirineen tuntuu liian haastavalta
Mitä yksilöohjaus-kurssi sisältää?
Ennakkokyselyn, jolla määritellään mitä taitoa ohjauksessa harjoitellaan
Neljä kertaa 20min ohjauksen, jossa käydään läpi harjoitus teoriassa ja käytännössä
Kotitehtäviä tarvittavien pohjataitojen opetteluun ja siedättämiseen
Huomioitavaa
Kurssille otetaan kaksi koirakkoa, jotka harjoittelevat eri huoneissa koulutusohjaansa kanssa. Koirat ohjataan huoneisiin yksitellen kohtaamisia välttäen.
Kaksi koulutusohjaajaa, jotka vaihtuvat kurssin aikana harjoitusten monipuolistamiseksi
Tapaamiset ovat kahden viikon välein Eläinklinikka Huiskuhännän tiloissa
Kurssin jälkeen on mahdollista jatkaa koulutusprosessia irtotunneilla, joko Operantilla tai Huiskuhännällä. Operantilla tarjolla mm. eläintenkouluttajien toteuttamia Sujuvamman käsittelyn treenit- harjoituskertoja ja Huiskuhännällä klinikkaeläintenhoitajien pitämiä ympäristöön tutustumiskertoja ja hyvien kokemusten kartuttamista klinikkaympäristössä
Hinta • 120€ sis. 4 käytännön kertaa yksilöohjauksessa. Yhden kerran pituus 20min.